sobota, 7 października 2017

Niemieckie firmy każą przygotować się do twardego Brexitu lub zmierzyć się ze znacznymi stratami

Firmy obecne w Wielkiej Brytanii muszą przewidzieć przepisy, związane z trudnym wyjściem. Cokolwiek inne jest naiwne, ostrzega szef handlu.
Niemieckie firmy działające w Wielkiej Brytanii muszą samodzielnie zmierzyć się z "bardzo twardym Brexitem", ostrzegła Federacja Przemysłu Niemieckiego (BDI), ponieważ wezwała swoich członków do podjęcia środków ostrożności lub bycia gotowym stawić czoła poważnym stratom ekonomicznym.

Przemawiając na konferencji w Berlinie, dyrektor zarządzający BDI, Joachim Lang, ubolewał nad faktem, że Wielka Brytania nie przedstawiła jasnej mapy drogi, jak zamierza się wycofać z UE.

"Rząd brytyjski pozbawiony jest jasnej koncepcji pomimo wielu rozmów", powiedział Lang. "Niemieckie firmy obecne w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej muszą teraz postępować z trudnym przypadkiem wyjścia. Cokolwiek innego, byłoby naiwne."

Powiedział, że niemieckie przedsiębiorstwa "nerwowo" obserwują "zygzakowaty bieg" rządu brytyjskiego i powoli toczące się negocjacje, związanie z Brexitem w UE.

Zwrócił uwagę na znaczenie, jakie dla niemieckiego przemysłu ma zapewnienie możliwie, jak najsprawniejszego tranzytu, podkreślając, że Wielka Brytania pozostaje jednym z najważniejszych partnerów handlowych w Niemczech.

Niemieckie firmy eksportują rocznie do Wielkiej Brytanii towary o wartości około 100 miliardów dolarów (75,8 miliardów euro), a niemieckie firmy zatrudniają około 400 000 pracowników w Wielkiej Brytanii.

"Rozdzielenie jednego z najbliższych sojuszników Niemiec jest niewątpliwie powiązanie z wysoką stratą ekonomiczną," powiedział Lang. Wspomniał także, że niemiecka gospodarka przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze.

"Niekontrolowane opuszczenie przez Brytyjczyków UE może przynieść ze sobą znaczne wstrząsy dla wszystkich uczestników," dodał.

Niemieckie firmy odczuwały "nie tylko to, że miecz Damoklesów niepewności wisi nad nimi, ale jeszcze bardziej, że są narażeni na niebezpieczeństwo masowej dewaluacji", powiedział Lang.

Sektorami, które zostały najbardziej narażone na Brexit jest: branża samochodowa, logistyka, energetyka, finanse i ubezpieczenia.

Lang powiedział, że nie uznaje propozycji brytyjskich negocjatorów w sprawie przyszłych rozliczeń celnych, stwierdzając, że są niemożliwe do zrealizowania. "Byłyby związane nieproporcjonalnie z dużą ilością biurokratycznego wysiłku i po prostu nie jest praktyczne ich stosowanie w codziennym prowadzeniu firm."

Źródło: https://www.theguardian.com/world/2017/oct/05/german-firms-told-prepare-hard-brexit-heavy-economic-losses

1 komentarz: